BepiColombo 1 Ekim’de Merkür’e Yaklaşacak!

ESA ve JAXA’nın uzay aracı BepiColombo, 2025 yılında yörüngeye girmeden önce Merkür‘e 6 yakın uçuşundan ilkini 1 Ekim 2021 tarihinde yapacak. Yaklaşık 200 km yükseklikten Merkür gezegeninin yanından geçecek ve bilim insanlarına 2025 yılındaki görevde neler olacağına dair heyecan verici görüntüleri ve bilim verilerini yakalayacak. | BepiColombo 1 Ekim’de Merkür’e Yaklaşacak! |
BepiColombo uzay aracı.

Görev, 2025’te Merkür Transfer Modülü (MTM) tarafından gezegenin etrafındaki tamamlayıcı yörüngelere teslim edilecek iki uzay aracından oluşuyor. ESA liderliğindeki Merkür Gezegensel Yörünge Aracı (MPO) ve JAXA liderliğindeki Merkür Manyetosferik Yörünge Aracı (MMO/Mio). Bu uzay araçları Merkür’e bakarak, ana yıldızına yakın bir gezegenin kökenini ve evrimini daha iyi anlamak için merkezinden ekzosferine kadar bu gizemli gezegenin tüm yönlerini inceleyecek.

BepiColombo misyonunun iki uzay aracı olan Mio/MMO ve MPO için planlanan yörüngeler.

BepiColombo uzay aracı, Merkür yörüngesine girebilmek için biri Dünya’da, ikisi Venüs’te ve altısı Merkür’de olmak üzere toplam dokuz gezegen uçuşundan yararlanacak. BepiColombo’nun 10 Ağustos’taki son uçuşundan bir hafta sonra. 200 km irtifayı hedefleyen bu ilk Merkür uçuşu için bir düzeltme manevrası yapıldı. Şu anda, uzay aracının Merkür yüzeyinden 198 km yükseklikten geçeceği tahmin ediliyor. Yakın uçuştan sonra küçük ayarlamalar ve manevralar kolayca yapılabilir.

BepiColombo uzay aracının 10 Nisan 2020 tarihindeki Dünya’ya yakın geçişi.

BepiColombo, Dünya’dan 100 milyon km’den daha uzakta olduğu ve ışığın ona ulaşması 350 saniye (yaklaşık altı dakika) sürdüğü için, sadece iki kilometre içinde hedefe ulaşmak kolay bir iş değil. Görevin Uzay Aracı Operasyonları Müdürü Elsa Montagnon. “Uzay aracımızın nerede olduğunu bu kadar hassas bir şekilde bilmemizin nedeni, olağanüstü yer istasyonlarımız. Çoğu zaman olduğu gibi, görevimizin rotası o kadar titizlikle planlandı ki, bu yaklaşan uçuş için daha fazla düzeltme manevrası yapılması beklenmiyor.”

BepiColombo’nun Merkür etrafındaki yörüngesinin animasyonu.

BepiColombo, Merkür gezegenine yakın geçiş yaparken üzerindeki üç izleme kamerasından (MCAM’ler) ikisi, yaklaşma anından yaklaşık beş dakika sonra ve dört saat sonrasına kadar fotoğraf çekecektir. Ancak, BepiColombo gezegenin gece tarafına ulaşacağından, koşullar en yakın yaklaşımda doğrudan görüntü almak için ideal değildir. Bu nedenle en yakın görüntü yaklaşık 1000 km mesafeden yakalanacaktır.

BepiColombo’nun 1 Ekim’deki ilk geçişi.

Dünya’ya gönderilecek ilk görüntü, en yakın yaklaşmadan yaklaşık 30 dakika sonra olacak ve 2 Ekim sabahı halka açık olması bekleniyor. Merkür gezegeni 4,6 milyar yıllık tarihi ile uydumuz Ay’ın görünümüne çok benzeyen yoğun kraterli bir yüzeye sahiptir. Merkür’ün yüzeyinin haritasını çıkarmak ve bileşimini analiz etmek. Bilim insanlarının gezegeninin oluşumu ve evrimi hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacaktır. | BepiColombo 1 Ekim’de Merkür’e Yaklaşacak! |

Kaynaklar;

https://phys.org/news/2021-09-esa-orbiter-encounter-mercury-october.html

https://en.wikipedia.org/wiki/BepiColombo

https://tr.wikipedia.org/wiki/BepiColombo

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Örneklerle Türevi Anlamak

Next Post

NASA Mars Filosuna Komut Göndermeyi Durduracak!

Related Posts