Ingenuity Mars Helikopteri NASA’ya Rapor Verdi!

NASA’nın kızıl gezegen Mars’a gönderdiği Perseverance Rover, 6 aydan fazla süren bir yolculuğun ardından 18 Şubat 2021 tarihinde Mars yüzeyine başarılı bir şekilde indi. NASA bu seferki Mars görevinde Ingenuity isimli helikopteri Rover’ın hemen alt tarafına yerleştirerek onu da Mars’a gönderdi. NASA’nın Jet Propulsion Laboratory (JPL) de bulunan görev kontrol ekibi helikopterden ilk durum raporunu 18 Şubat 2021 tarihinde, Perseverance Rover’ın göbeğinde dururken aldı. (Ingenuity Mars Helikopteri NASA’ya Rapor Verdi!)
Perseverance Rover’dan ilk renkli görüntü.

Mars Reconnaissance Orbiter tarafından yapılan bir bağlantı aracılığıyla, Perseverance Rover’a 30 ila 60 gün boyunca bağlı kalacak olan helikopterin baz istasyonu (Helikopter ile Dünya arasındaki iletişimi depolayan ve yönlendiren bir elektrik kutusu) beklendiği gibi çalışıyor. JPL’de Ingenuity Mars Helikopteri operasyonları başkanı Tim Canham, “Verilerde aradığımız iki önemli öğe var. Ingenuity’nin pillerinin şarj durumu ve baz istasyonunun tasarlandığı gibi çalıştığının onayı. Her ikisi de harika çalışıyor gibi görünüyor. Bu olumlu raporla, helikopterin pillerini şarj ederek ilerleyeceğiz.” Dedi.

Ingenuity’nin ısıtmayı ve diğer hayati fonksiyonları sürdürmesi için rover’da bol miktarda enerjiye sahip olmasını sağlamak ve aynı zamanda optimum pil sağlığını korumak, Mars Helikopterinin başarısı için çok önemlidir. Bir saatlik şarj, helikopterin bataryalarının toplam kapasitesini yaklaşık %30’a yükseltecek. Bundan birkaç gün sonra, helikopter geziciye takılıyken haftalık olarak planlanan sonraki şarj seanslarıyla %35’e ulaşmak için tekrar şarj edilecek. Ekibin gelecekteki şarj seanslarını planlamasına yardımcı olmak için şarj seanslarında indirilen veriler, Mars’a yolculuk sırasında yapılan pil şarj seanslarıyla karşılaştırılacak.

Perseverance Rover’ın Mars’a inişi sırasında Gökyüzü Vinci’nin alt tarafında bulunan kameralar tarafından çekilen görüntüsü.

Ingenuity şu anda gezginin güç kaynağından şarj alıyor. Mars yüzeyine yerleştirildikten sonra, helikopterin pilleri yalnızca kendi üzerinde bulunan güneş paneli tarafından şarj edilecek. Perseverance, Ingenuity’yi yüzeye çıkardıktan sonra, helikopter 30 Mart günü deneysel uçuş testi penceresine sahip olacak. Eğer Ingenuity, sıcaklıkların eksi 90 Santigrata kadar düştüğü ilk kemik ürpertici Mars gecelerinde hayatta kalırsa, ekip bir helikopterin başka bir dünyadaki ilk uçuşuna devam edecek. Ingenuity, ilk uçuşu sırasında havalanmayı ve havada süzülmeyi başarırsa, projenin hedeflerinin %90’ından fazlasına ulaşılmış olacak.

Helikopter çalışır durumda kalırsa, her biri bir öncekinin başarısı üzerine inşa edilerek, dört tekrara kadar daha fazla uçuş denenebilir. Ingenuity’nin torunları olan yeni nesil rotorcraft, Kızıl Gezegenin gelecekteki keşiflerine havadan bir boyut katabilir. Bu gelişmiş robotik uçan araçların, robotlar veya insanlar için yüksek çözünürlüklü görüntülerle birlikte, keşif ve gezginlerin ulaşması zor olan araziye erişim sağlama açısından yardımcı olması hedefleniyor. (Ingenuity Mars Helikopteri NASA’ya Rapor Verdi!)

Kaynaklar;

https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s-mars-helicopter-reports-in

https://phys.org/news/2021-02-nasa-mars-helicopter.html

Total
1
Shares
3 comments
  1. Güzel bir site emeğinize sağlık.
    Bu arada geç keşfettiğim içinde hayıflanmaktayım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

25.000 Süper Kütleli Kara Deliği Gösteren Harita!

Next Post

Gökyüzünde Bir Yıldız Patladı ve Onu Görmek Çok Kolay!

Related Posts

Suyu Arındıran Pipet

Kirli suyu özel geliştirilmiş bir pipet yoluyla güvenli içilebilir su haline getirmek mümkün. Danimarkalı girişimciler kirli ve bakterili…
Read More