Iphone Cihazınızda Acilen Ayarlamanız Gereken 5 Ayar!

İPhone’lar harika cihazlardır ancak zamanınızı sadece birkaç dakika ile daha da iyi hale getirebilirsiniz. İster yeni iPhone SE’ye, isterse bir iPhone XR’ye sahip olun, Apple‘ın varsayılan ayarlarını değiştirmenin genel deneyim üzerinde büyük etkisi olabilir.

Örneğin, kutudan çıkar çıkmaz Rahatsız Etmeyin devre dışı bırakılır, yani telefonunuz gece boyunca gürültü yapmaya devam eder ve bu da uykunuzu kaybetmenize neden olur. Bunu kim ister? Ben istemem. Bunun yerine, gece boyunca telefonunuzu sessiz moduna alın. Pil ömründen tasarruf etmek için karanlık moddan yararlanın.

Apple yeni özellikler ve ayarlar ekledikçe bu makaleyi düzenli olarak güncelliyoruz. Yeni bir iPhone aldıktan sonra birkaç dakikanızı ayırın ve kendinizi bu yoldaki olası hayal kırıklıklarından kurtarmak için bu sekiz ayarı yapın.

1. Iphone da Rahatsız Etmeyin Özelliğini Açın

Rahatsız Etmeyin açıldığında belirli bir program veya isteğe bağlı olarak iPhone’unuzdaki tüm uyarıları susturur. Sabah uyandığınızda bildirimleriniz sizi bekliyor olacak, ancak DND’yi açtığınızda telefonunuz Facebook güncellemeleri ve iş e-postaları’ndan dolayı bildirim sesi çıkarmayacak.

Endişelenmeyin, acil bir durumda birinin sizi alması gerekiyorsa, DND’ye telefonunuzu çalması için aynı numaradan tekrar aramaya izin vermesini söyleyebilirsiniz. Telefon uygulamasındaki sık kullanılanlar bölümüne eklediğiniz kişilerden gelen aramalara her zaman izin vermek isteyip istemediğinize de karar verebilirsiniz.

2. Iphone da Metnin Okunmasını Kolaylaştırın

İPhone’unuzun ekranına birkaç dokunuşla, okumayı kolaylaştırmak için yazı tipi boyutunu ayarlayabilirsiniz. Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran ve Parlaklık> Metin Boyutu’na gidin ve yazı tipi boyutunu memnun kalacağınız şekilde ayarlayın. Yazıyı biraz daha kalınlaştırmak için Kalın Metin’i açabilirsiniz (Metin Boyutu düğmesinin hemen altındadır).

3. Touch ID’ye Daha Fazla Parmak İzi Ekleyin

İPhone SE, Apple’ın en yeni iPhone’u ve Apple’ın Touch ID parmak izi sensörü ile ev düğmesini geri getiriyor. İlk kurulum işlemi sırasında iOS bir parmak izi ekleyerek size yol gösterir, ancak birden fazla ekleme seçeneği sunmaz. Telefonunuz kurulduktan sonra, içeri girin ve daha fazla parmak izi kaydedin.

Ayarlar> Kimlik ve Parola’ya dokunun> PIN’inizi girin> Parmak izi ekleyin ve kayıt işlemini gerçekleştirin.

İleride, hangi parmağın bir satın almanın kilidini açtığını veya onayladığını düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Sadece işe yarayacak.

4. Iphone da Uzun Pil Ömrü İçin Otomatik Parlaklığı Devre Dışı Bırakın

İPhone’unuzun ekran parlaklık düzeyinin pil ömrü üzerinde büyük etkisi olabilir. Varsayılan olarak iOS, ortam sensörünün algıladığı ışığa bağlı olarak ekranın parlaklığını otomatik olarak ayarlar. Ancak tam kontrolü ele almak istiyorsanız otomatik parlaklığı devre dışı bırakabilirsiniz. Yani parlaklık seviyesini ne ayarlasanız, tekrar ayarlayana kadar aynı kalır.

Ayarlar> Erişilebilirlik> Ekran ve Metin Boyutu’nu açın ve sayfanın altında Otomatik Parlaklığı kapatmak için bir anahtar bulacaksınız.

Şimdi, ekranınızı ayarlamak istediğinizde, Ana Ekran düğmeli bir cihazda ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırarak veya daha yeni iPhone’larda sağ üst köşeden aşağı doğru hızlıca kaydırarak Kontrol Merkezi’ni açarak bunu yapabilirsiniz.

5. Karanlık Mod

Ekranınızın parlaklığını manuel olarak ayarlamak istemiyorsanız, iOS 13’ün pil ömründen tasarruf sağladığı kanıtlanmış özel karanlık modunu kullanabilirsiniz. Karanlık mod, uygulamalardaki tüm beyaz arka planları, çoğu zaman siyah olmayan bir arka plana dönüştürür. Buna karşılık, daha koyu renkler sayesinde telefonunuz pil gücünden tasarruf edebilir.

Ayarlar> Ekran ve Parlaklık bölümüne gidip ekranın üst kısmındaki Koyu seçeneğini belirleyerek açın.

Apple’ın kendi uygulamaları otomatik olarak koyu renk şemasına geçmeyecek, aynı zamanda üçüncü taraf uygulamaların çoğu da bu özelliği benimsedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Gri Listede Yerimizi Aldık!

Related Posts