James Webb Uzay Teleskobu’nun Fırlatılış Tarihi Açıklandı!

NASA tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir basın toplantısında James Webb Uzay Teleskobu’nun Fırlatılış Tarihi Açıklandı. Gökbilimcilerin yeni bir keşif çağını müjdeleyeceğini umdukları James Webb Uzay Teleskobu, NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak projesidir. Projenin başlamasından beri çıkan aksiliklerden, teleskobun maliyetinin çok yüksek olmasından ve uzaya gönderildikten sonra eğer küçücük bir hata meydana gelirse Hubble Uzay Teleskobu’na yapıldığı gibi James Webb’in tekrardan onarılma şansının olmamasından dolayı fırlatılış tarihi sürekli ertelenmiştir.
James Webb Uzay Teleskobu yörüngesine yerleşip tamamen açıldıktan sonra bu şekilde görünecek.

Ancak bunca yıllık çalışmanın ve testlerin ardından James Webb Uzay Teleskobu tamamlanmış durumda ve şu an Northrop Grumman’ın California’daki tesisinde Fransa’ya gönderilmeyi bekliyor. NASA tarafından yeni açıklanan tarihe göre James Webb, 18 Aralık 2021 tarihinde Ariane 5 roketiyle Fransız Guyanası’ndan fırlatılacak. Dünya’dan 1 milyon 600 bin kilometre uzağa yerleştirilecek olan 6,5 metrelik altın kaplama aynalara sahip olan James Webb’in maliyeti 10 milyar dolar’dan fazladır.

James Webb Uzay Teleskobu’nun 18 altıgen şeklindeki altın kaplama aynasından sadece 1’ini görüyorsunuz.

Gökbilimciler, Big Bang’den birkaç yüz milyon yıl sonra oluşan ilk yıldızları ve galaksileri görmek ve 13,5 milyar yıldan daha uzun bir geçmişe bakmak için şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en güçlü uzay teleskopunu kullanmak istiyorlar. Diğer yıldızların yörüngesindeki ilk gezegenler 1990’lı yıllarda tespit edildi ve şu anda doğrulanmış 4.000’den fazla ötegezegen biliniyor. Gökbilimciler, Hubble’dan daha güçlü aynalara sahip olan James Webb Uzay Teleskobu’nun yabancı dünyaların keşfini hızlandıracağını umuyorlar.

James Webb Uzay Teleskobu’nun 18 adet altıgen şekilli altın kaplama aynasının tamamen açılmış hali.

Ayrıca bir diğer konu ise James Webb Uzay Teleskobu’nun, Hubble Uzay Teleskobu’nun ardılı olacak şekilde planlanan bir uzay teleskobu olmasıdır. Ancak James Webb, kızılötesi dalga boyunda gözlem yapacağından dolayı Hubble’ın görünür ve ultraviyole dalga boyunda gözlem yapma yeteneğinin yerine geçemeyecektir. Bu yüzden Hubble Uzay Teleskobu, NASA tarafından emekliye ayrılana kadar gökbilimcilere hizmet edecektir, nokta. (James Webb Uzay Teleskobu’nun Fırlatılış Tarihi Açıklandı!)

Hubble Uzay Teleskobu’nun Atlantis Uzay Mekiği mürettebatı tarafından STS-125 görevi sırasında çekilen fotoğrafı.

Kaynaklar;

https://phys.org/news/2021-09-nasa-space-telescope-december.html

https://en.wikipedia.org/wiki/James_Webb_Space_Telescope

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hubble_Uzay_Teleskobu

https://tr.wikipedia.org/wiki/James_Webb_Uzay_Teleskopu

Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Covid 19 Varyantlarına Karşı Ek Aşılara İhtiyacımız Olacak Mı?

Next Post

Gıda Muhafaza Yöntemleri

Related Posts