Mars Gezegeni Dünya’ya En Yakın Konumuna Ulaşıyor!

Sonunda kızıl gezegen Mars‘ın büyük yaklaşımının zamanı geldi. Dünya’ya olan yakınlığının yanı sıra gökyüzündeki parlaklığı’ndan ve yüksekliğinden en iyi şekilde yararlanmanın tam zamanı. 2020 yılının Sonbaharında önümüzdeki 15 yıl içerisindeki göreceğimizden daha iyi bir Mars yaklaşımı göreceğiz. Mars yaklaşımları 2 yılda bir, daha kesin olmak gerekirse, her 779.94 günde bir meydana gelir. 2020 yılının Mars yaklaşımı ise 13 Ekim 2020 tarihinde Mars’ın çapı 22,4 arcsec’e ulaştığında gerçekleşecek. Bu yaklaşım sırasında Mars gezegeni Dünya’dan 62.1 milyon kilometre uzaklıkta bulunacak ve önümüzdeki 15 yıl içerisindeki Dünya’ya en yakın konumu bu olacak. (Mars Gezegeni Dünya’ya En Yakın Konumuna Ulaşıyor!)
Mars gezegeninin 2016 ile 2035 yılları arasında gerçekleşecek yakınlaşmalar sırasındaki görünür büyüklüğü.

Bu yaklaşım teleskobu olan veya almayı düşünen Mars sevdalısı kişiler için en uygun zaman. Mars’ın şimdiye kadar kaydedilen en yakın konumu 2003 yılında gerçekleşti ve Dünya’dan  sadece 55.7 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyordu. İki yıl önce, 2018 yılında da çok yakındı ve Dünya’ya uzaklığı 57.6 milyon kilometreydi. Ancak ne yazık ki, Mars gezegeni ile gittikçe daha da uzaklaşıyoruz ve 2029 yılına kadar tekrar yakınlaşmaya başlamayacağız. Mars bir sonraki en yakın konumuna 56.9 milyon kilometre ile 2035 yılında ulaşacak. Ayrıca, Mars ve Dünya’nın birbirine en yakın konumu olduğu gibi en uzak konumu da vardır. Bu uzaklık 401 milyon kilometre’dir ve Dünya ile Mars’ın Güneş’in zıt taraflarında ve her ikisi de aphelionlarında olduğunda meydana gelir.

Mars ile Dünya’nın 2010 yılından 2022 yılına kadar gerçekleşecek yakınlaşmaları.

Bir de bu yaklaşımlar gözlem için çok iyi avantaj sağladığı gibi uzay görevleri için de avantaj sağlıyor. Mesela 2020 yılı içerisinde Mars gezegenine 3 adet görev düzenlendi, bu görevler tabiki de tesadüfen aynı anda gerçekleşmedi. Uzay şirketleri Mars’ın yaklaşımından yararlandılar ve hem yoldan hem de zamandan tasarruf ettiler. Ancak, 2022 yılında gerçekleşcek olan Mars görevlerinin pek fazla avantajı olmayacak. Çünkü, Mars gezegeni 2022 yılında Dünya’ya 81.5 milyon kilometre uzaklıkta bulunacağında uzay araçları 2020 yılına nazaran fazladan 20 milyon kilometre yol gidecekler. Hem yoldan hem de zamandan zarar edecekler.

Mars 2020 Rover’ın bilgisayar da hazırlanan resmi.

Neyse, artık bizi ilgilendiren kısma, gözlem kısmına dönelim. Mars gezegeni şu sıralar geceleri Doğu yönünden yükseliyor, Güney yönünde görülen Satürn ve Jüpiter’den daha parlak bir şekilde gökyüzünde parıldıyor ve Kasım ayı boyunca da bu parlaklığını sürdürecek. Bu, Mars’ı gözlemlemeniz için, 2035 yılına kadar bir daha sahip olamayacağımız oldukça özel bir fırsat. Bu fırsatı iyi değerlendirin ve gökyüzünde kızıl rengi ile ışıl ışıl parlayan Mars’a kısa da olsa bir göz atın derim. (Mars Gezegeni Dünya’ya En Yakın Konumuna Ulaşıyor!)

13 Ekim gecesi Mars gezegeninin konumu.

Kaynaklar;

https://astrobackyard.com/mars-opposition-2020/

https://www.skyatnightmagazine.com/advice/skills/how-to-observe-mars/

https://astronomy.com/magazine/news/2020/10/mars-opposition

https://www.sciencealert.com/mars-is-super-close-to-earth-right-now-here-s-how-to-watch

Total
1
Shares
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

ÖLÜMÜN ARDINDAN

Next Post

Hieronymus Bosch-Dünyevi Zevkler Bahçesi

Related Posts