NASA Mars Filosuna Komut Göndermeyi Durduracak!

NASA, önümüzdeki birkaç hafta boyunca kızıl gezegen Mars’taki uzay aracı filosuna komut göndermeyi durduracak. Sebebi ise her iki yılda bir gerçekleşen Mars Solar Conjunction. Bu olay sırasında kızıl gezegen Mars, bizim bakış doğrultumuza göre Güneş’in arka tarafına girer. | NASA Mars Filosuna Komut Göndermeyi Durduracak! |

Mühendisler tarafından bu zamanda Dünya’dan Mars’taki uzay araçlarına komut gönderilmeye çalışılırsa, Güneş’in koronasından çıkan sıcak iyonize gaz, komutları bozabilir ve uzay araçlarında beklenmeyen davranışlara neden olabilir. NASA mühendisleri bu süre zarfında uzay araçlarını güvende tutmak için önceden basit komutların bir listesini gönderdi. NASA dahil Mars misyonuna sahip tüm kurumlar uzay araçlarına 2 Ekim ile 16 Ekim arasında komut göndermeyi bırakacak.

Peki bu süre zarfında bu uzay araçları Mars’ta ne yapacak?

  • Perseverance Rover, MEDA (Mars Çevresel Dinamik Analizörü) sensörleriyle hava ölçümleri yapacak, kameralarıyla toz şeytanlarını arayacak, RIMFAX (Mars’ın Yeraltı Deneyi için Radar Görüntüleyici) radarını çalıştıracak ve mikrofonlarıyla yeni sesler yakalayacak.
  • Ingenuity Mars Helikopteri, Perseverance Rover’dan 175 metre uzaktaki konumunda sabit kalacak ve durumunu haftalık olarak Rover’a iletecek.
  • Curiosity Rover, REMS (Rover Çevresel İzleme İstasyonu) sensörlerini kullanarak hava durumu ölçümleri yapacak. RAD (Radyasyon Değerlendirme Dedektörü) ve DAN (Nötronların Dinamik Albedo’su) sensörleriyle radyasyon ölçümleri yapacak ve kameralarıyla toz şeytanlarını arayacak.
  • InSight Lander, yakın zamanda yakaladığı büyük Mars depremleri gibi sarsıntıları tespit etmek için sismometresini kullanmaya devam edecek.
  • NASA’nın üç yörünge aracı olan Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter ve MAVEN kendi bilim verilerini toplamanın yanı sıra, ajansın yüzey görevlerinden bazı verileri Dünya’ya aktarmaya devam edecek.

Bağlantı sırasında sınırlı miktarda bilim verisi Dünya’ya ulaşacak olsa da, uzay aracı bunların çoğunu moratoryum sonrasına kadar kurtaracak. Ayrıca bu bağlantı sorunu, Perseverance, Curiosity ve InSight’tan sağlanan ham görüntü akışında da geçici bir duraklama olacağı anlamına geliyor. Mars Solar Conjunction sonrasında uzay araçları, kalan verilerini JPL tarafından yönetilen devasa radyo antenlerinden oluşan sistem olan NASA’nın Derin Uzay Ağı’na ışınlayacak.

Mühendisler, normal uzay aracı operasyonları devam etmeden önce bilgileri indirmek için yaklaşık bir hafta harcayacaklar. Bu görevleri izleyen ekipler, toplanan bilim verilerinden herhangi birinin bozulduğunu belirlerse, verileri uzay araçlarından tekrar iletmelerini isteyebilirler. | NASA Mars Filosuna Komut Göndermeyi Durduracak! |

Kaynaklar;

https://phys.org/news/2021-09-nasa-mars-fleet-sun-earth.html

https://www.jpl.nasa.gov/news/nasas-mars-fleet-lies-low-as-sun-moves-between-earth-and-red-planet

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

BepiColombo 1 Ekim’de Merkür’e Yaklaşacak!

Next Post

Şimdiye Kadarki En Büyük Kuyruklu Yıldız Keşfedildi!

Related Posts