Şimdiye Kadarki En Büyük Kuyruklu Yıldız Keşfedildi!

Astronomlar tarafından Güneş Sisteminin dışından geldiği tespit edilen Şimdiye Kadarki En Büyük Kuyruklu Yıldız Keşfedildi! Dış Güneş Sistemi genel olarak biraz gizemli bir yerdir. Çok uzakta, oldukça karanlık ve içindeki nesneler oldukça küçüktür. Bu yüzden Neptün’ün yörüngesinin ötesinde ne olduğunu görmek oldukça zordur. Bu kuyruklu yıldız Ağustos 2013 ile Ocak 2019 arasında yürütülen Karanlık Enerji Araştırması (DES) sırasında keşfedildi.

DES, karanlık enerjiden etkilendiği düşünülen Evrenin, genişleme ivmesini hesaplamaya çalışmak için birkaç yüz gece boyunca kızılötesi ve yakın kızılötesi olarak süpernova ve galaksi kümeleri gibi nesneleri inceledi. DES o kadar keskin bir inceleme yaptı ki, Güneş’ten yaklaşık 30 astronomik birim uzaklıktaki Neptün’ün yörüngesinin çok ötesinde, dış Güneş Sistemi’ndeki nesneleri bile tanımlayabildi.

C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) kuyruklu yıldızının keşif görüntüsü!

Bu yılın başlarında ise bir gökbilimci ekibi, DES verilerinde dış Güneş Sistemi’nde önceden bilinmeyen 461 nesne keşfettiklerini ortaya çıkardı. Bernstein ve gökbilimci Pedro Bernardinelli tarafından tespit edilen bu nesnelerden biri, C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) kuyruklu yıldızıydı. Bu kuyruklu yıldız, Güneş’e 5 ila 50 astronomik birim mesafe aralığında bulunan devasa bir kuyruklu yıldız kümesi olan Oort Bulutu’ndan geliyor.

Gökbilimcilerin analizine göre, C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) kuyruklu yıldızı içe doğru yolculuğuna Güneş’ten yaklaşık 40.400 astronomik birim uzaklıkta başladı. Kuyruklu yıldız keşfedildiğinde ise Güneş’ten yaklaşık 29 astronomik birim uzaklıktaydı. Kuyruklu yıldız 10.97 astronomik birim uzaklık ile 2031 yılında Güneş’e en yakın mesafesine ulaşacak. Kısaca C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) kuyruklu yıldızı, Güneş’e en fazla 9.5 astronomik birim uzaklıkta bulunan halkalı gezegen Satürn’ün yörüngesine kadar yakınlaşabilecek.

C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) kuyruklu yıldızının yörüngesi.

155 kilometrelik bir çapa sahip olan C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) kuyruklu yıldızının, 3 milyon yıldan fazla bir süredir Güneş Sistemini ziyaret etmediği tahmin ediliyor. Çıplak gözle görülemeyecek olan bu kuyruklu yıldız gökbilimciler tarafından teleskoplarla incelenecek. C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) kuyruklu yıldızı hem Güneş Sisteminin oluşumu hakkında hemde çok az bilgi sahibi olduğumuz Oort Bulutu ve içindeki nesneler hakkında bize değerli bilgiler verebilir. | Şimdiye Kadarki En Büyük Kuyruklu Yıldız Keşfedildi! |

Kaynaklar;

https://www.sciencealert.com/a-comet-inward-bound-from-the-outer-solar-system-could-be-the-largest-ever-recorded

https://tr.wikipedia.org/wiki/Oort_bulutu

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

NASA Mars Filosuna Komut Göndermeyi Durduracak!

Next Post

BepiColombo Uzay Aracı’ndan Merkür’ün İlk Görüntüleri!

Related Posts