Tam Yağlı Süt Çocuklar İçin Az Yağlı Sütten Daha İyi mi?

Tam yağlı süt içen çocukların obez olma olasılığının ,az yağlı süt içen çocuklardan daha az olduğunu biliyor muydunuz? Yakın tarihli bir rapor bunu söylüyor.

Çocukken süt içmeyi çoğumuz istemezdik bunun nedeni annemizin bizi süt içmeye zorlama duygusu ile ilgili olabilir. Bu her evde olan yaygın bir durumdur. Bu süt içmeyi istememe durumu büyüdükten sonra tam yağlı sütten kaçınmaya  ve sadece az yağlı süt tüketmeyi istemeye dönüştü. Tam yağlı t içmemenin ardındaki yaygın düşünce, kilo alımıdır. Ancak, tam yağlı süt içen çocukların, az yağlı süt içen çocuklardan daha az obez olma olasılığının olduğunu biliyor muydunuz? Yakın tarihli bir rapor bunu söylüyor. Tam yağlı süt, daha zengin bir tat sunarken küçük çocuklar için gerekli olan enerjiyi sağlar. Sütle ilgili yeni yapılan 16 araştırmanın sonucunda tam yağlı süt ve süt ürünleri kullananlarda obezite, diyabet ve kalp damar hastalığı riski daha az bulundu. Tam yağlı süt ürünlerinin bu şekilde etki göstermesi sütün içindeki bütirat, fitanik asit, trans palmitoleik asit ve konjuge linoleik asit gibi faydalı yağ asitlerinden kaynaklanıyor.

ANI RAPORU EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARIN YEDİĞİ YİYECEKLERDEN ENDİŞE DUYDUĞUNU SÖYLÜYOR

Bir ANI raporuna göre, ebeveynlerin çocuklarının yediği yiyeceklerden ve sağlıklarından endişe duyduğu dile getiriliyor. Süt  alternatifleri ve vegan seçeneklerde bir artış olmuş olsa da, uzmanlar çocuklara gelince inek sütünün bir zorunluluk olduğunu ve en iyi şekilde yani en yağlı formda tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Gençler için üç ana enerji kaynağının süt, protein ve karbonhidratlar olduğu söyleniyor.

 İngiltere Diyetisyenler Derneği uzman pediatrik diyetisyen ve sözcüsü Lucy Upton, rapora göre “süt iyi bir kalsiyum, iyot, A ve B12 vitaminleri kaynağı ve içerisinde ki yağ çocukların enerji gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olan yağdır” ve ayrıca Upton “çocuklar özellikle kilo başına  yetişkinlerden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Ortalama iki yaşında bir çocuğun kilogramı başına 80 kaloriye ihtiyacı vardır, yetişkinlerin bu miktarın yarısından daha azına ihtiyacı vardır” demiştir.

Uzmanlar ayrıca,  laktoz intoleransı veya alerji gibi gerçek bir sorun olmadığı sürece süt tüketiminin bırakılmaması gerektiğini söylüyor.

Sağlık ve beslenme uzmanları, şeker ve tuz ekledikleri ve sıradan inek sütünden daha düşük protein içeriği nedeniyle uzun zamandır tüketilmeye başlayan sütlere karşı tavsiyelerde bulundular. Upton ayrıca, “Özellikle beş yaşın altındaki çocukların yağsız süt tüketmelerini önermiyoruz .” dedi .

Ekip, tam yağlı sütü içen çocukları az yağlı süt içenlerle karşılaştıran 20.897 çocuğu içeren 14 çalışmayı analiz etti. Kanadalı araştırmacılar, bir ila 18 yaşları arasında tam yağlı süt tüketen çocukların obez ve kilo alma olasılığının daha düşük olduğunu buldular. Aslında, obez olma olasılıkları, az yağlı süt içen çocuklardan yüzde 39 daha düşüktü.

Rapor ayrıca, ebeveynlerin çocukları için karar verdikleri herhangi bir yiyeceğin sağlık üzerindeki etkileri hakkında düşünmeleri gerektiğini herkesin anlamasının önemli olduğunu söylüyor.

KAYNAK

https://food.ndtv.com/news/full-fat-milk-is-better-for-kids-than-the-low-fat-one-says-report-2175870

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

TEKNOFEST teknoloji yarışmaları için son başvuru tarihi 28 Şubat

Next Post

Yerli bomba atarların ikinci sevkiyatı yapıldı

Related Posts