THE GREAT RESET! – BÜYÜK SIFIRLAMA

Times Dergisi Kapağı

Hayal edin Dünya; kocaman, kötü kullanılmış ve artık kırmızı sinyaller veren bir bilgisayar olsun…Bir üst modelini bulmak biraz külfetli görünüyor….Ne yapsak? A-a RESET!!

The Great Reset = Büyük Sıfırlama

Son yıllarda dünya artık yaşanılması zor bir yer haline geldi. Bu inkâr edilemeyecek bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Küresel salgın; kapitalist sistemin çözülmeye başladığını, yetersizliğini adeta bizlere kanıtladı.  Peki bu noktadan sonra sendeleyen sistemi iyileştirmek mi gerek yoksa yeni bir sisteme mi ihtiyaç var? Tüm insanlığın iyiliği için mi adımlar atılacak yoksa iyilik gibi görünen planların arkasında karanlıklar mı gizli?

Bu soruları sormamızın nedeni son zamanlarda karşımıza çıkan bir konu “ THE GREAT RESET” ! Peki nedir bu THE GREAT RESET(Büyük sıfırlama)?  Kimler tarafından sunulmuştur? Amacı nedir?

Dünya Ekonomik Forumu(WEF)

Klaus Schwab-WEF kurucusu

Büyük sıfırlama konusunun konuşulduğu ilk yer Dünya Ekonomik Forumu(World Economic Forum (WEF))dur.

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde olan uluslararası bir vakıftır. Her yıl İsviçre’de Davos kasabasında toplantılar yapılmaktadır. Küresel düzeyde en tanınmış iş adamları ve siyasetçilerin bir araya geldikleri bu toplantılarda küresel sorunlara çözüm aranmaktadır. Bu vakıf aynı zamanda araştırma raporları yayınlamaktadır ve üyelerinin çeşitli sektörlerdeki çalışmalarını desteklemektedir. Forum 1971 yılında, Cenevre Üniversitesi’nde işletme profesörü olan  Klaus Schwab tarafından kurulmuştur. Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl 3.000 civarında ziyaretçisi olmaktadır. Katılmak için davet edilmeniz gerekmektedir. Davetli misafirler için organizasyon ücretsiz olurken, toplantılara katılmanın bir diğer yolu ise Dünya Ekonomik Forumu’na üye olmaktır. Üyelik bedelleri ise 625.000 dolara tekabül etmektedir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun ortaya atmış olduğu Büyük Sıfırlama ile anlatmak istediği nedir?

İngiltere veliaht prensi Charles Dünya Ekonomik Forumuna katıldı ve Covid-19 Salgınının geleceği ve ekonomileri şekillendirmek için fırsat yarattığını ifade etti. Evet her krizden bir fırsat doğar. Ancak fırsatların ne yönde değerlendirileceği önemlidir.

Forumun kurucusunun (Klaus Schwab) Büyük Sıfırlama konusunda bir makalesi var. Bu makalede konu özetlenmektedir. Schwab’a göre sıfırlamayı temel olarak üç maddede inceleyebiliriz;


Adil Bir Piyasa

  • Değinilen ilk noktalardan birisi piyasayı daha adil bir hale getirmek.  Yani vergiler, düzenlemeler ve maliye politikaları düzenlenmeli. Örneğin fosil yakıtlara verilen teşvikler kaldırılmalı, fikri mülkiyet haklarına daha fazla önem verilmeli, ticaret ve rekabetçilik kanunları düzenlenmeli vb.

Özetle küreselleşmenin daha fazla güç kazanmasından bahsedilmektedir. Ancak burada bahsedilen küreselleşme uygulamaya sadece sermayenin küreselleşmesi olarak geçmektedir. Buda kapitalizmi güçlendirmeye çalışmaktan başka bir şeye yaramamaktadır.

Çevreci Yatırımlar

Çevreci yatırımlar
  • İkinci maddede ise büyük kamu yatırımlarına değinmektedir. AB, Amerika, Çin ve Japonya gibi ülkelerin ekonomiyi canlandırmak amacıyla hayata geçirmeyi planladıkları kamu yaptırımlarını çevreci ve toplumsal yatırımlara dönüştürülmesinin gerekliliğinden bahsetmektedir.

Uluslararası İş Birliği

  • Değinilen üçüncü bir konu ise uluslararası iş birliği konusundadır. Covid-19 salgılıyla birlikte uluslararası iş birliği konusunun önem arz ettiği fark edilmiştir. Salgın döneminde görünen bu sınırlı düzeydeki iş birliklerinin başka sektörlere de yayılmasının gerekliliğinden bahsetmiştir.

Aslında temelde bu üç madde incelendiği zaman insanlığın arzuladığı bir dünya için doğru adımlar planlanıyor gibi. Ancak karı maksimize etme güdüsü bu adımların arkasında gizlenen olası karanlıkların kokusunu sızdırıyor.

Ardında Gizlenen Nedir?

Gerçekten büyük sıfırlama bu alanlarda mı yapılmak isteniliyor; yaşanılabilir çevre, adil bir dünya vs..

Burada başka bir yöne bakmanızı istiyorum..

Devreye giren IMF

International Monetary Fund

Dünya ekonomik forumunun bu açıklamalarından sonra IMF( International Monetary Fund)(Uluslararası Para Fonu)’nin bu konuya dair desteklerinin olduğunu görmekteyiz. IMF Başkanı Kristalina Georgieva “The Great Reset” adlı makalesi bunun kanıtıdır diyebiliriz.

IMF’nin geçtiğimiz dönemlerde şöyle bir öneride bulunduğunu görmekteyiz; “Dünyadaki tüm bankalar temettü dağıtmayı ve borsadan hisse almayı durdurmalıdır.” Bu öneride dikkat çeken şey ise IMF’nin kaba tabirle üstüne vazife olmayan bir konu olarak adlandıracağımız bu konuda öneride bulunmasıdır. Doğrusu biraz manidar.

Kripto paraların ön plana çıktığı bu dönemde birde IMF’nin adımlarını şu şekilde yorumlayabiliriz;

Colambia eski maliye bakanı Jose Antonio Ocampo 2020 yılı başlarında yazmış olduğu bir makalesinde  SDR’nin (IMF’nin para birimi)(sınırsız borç ve faizle üretilebilen bir para birimi) bir kripto para birimi olarak çıkması gerektiğine, bunun dünyanın rezerv parası olmasına ve IMF için de dünyanın yeni merkez bankası olması gerektiğine değinmiştir.. .

İşte sıfırlama olarak adlandırılacak bir adım ancak bu olabilir. Parasal bir reset…

İşte THE GREAT RESET , Parasal bir reset planına daha güzel oturdu sanırım.

Geçmişten günümüze daha adil bir dünya için adımlar atıldığı ifade edilmekte, ancak alttan alta etik değerlerin hiçe sayılarak zenginin hep daha zengin fakirin ise daha fazla fakirleştiği bir dünyaya gözümüzü açmaktayız. Yaşanılan her kötü durumu daha kötü durumlar için bir fırsat görüldüğü  bir tarihe sahip insan oğlunun ” The Great Reset” konusuna kuşku ile yaklaşması garip karşılanmamalıdır.

Kaynakça

https://www.imf.org/en/News/Articles/2020/06/03/sp060320-remarks-to-world-economic-forum-the-great-reset

https://www.mahfiegilmez.com/2021/01/buyuk-sfrlama-great-reset.html#more

https://www.weforum.org/great-reset/

https://www.imf.org/external/pubs/ft/fandd/2019/12/future-of-the-IMF-special-drawing-right-SDR-Ocampo.htm#:~:text=The%20SDR’s%20Time%20Has%20Come&text=The%20SDR%E2%80%94created%2050%20years,backed%20by%20all%20IMF%20members.

https://www.paraanaliz.com/2020/finans-haberleri/atilla-yesilada-erkan-oz-ile-blockchaini-anlamak-54252/

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Avrupa’nın En Güzel Kış Tatili Destinasyonları

Next Post

25.000 Süper Kütleli Kara Deliği Gösteren Harita!

Related Posts